70-річчя святкує перший директор природного заповідника «Горгани» Шпільчак Мирон Богданович

 

Народився ювіляр 19 січня 1949 року в селі Ямниця Тисменецького району на Івано-Франківщині. Закінчивши у 1966 році Івано-Франківську середню школу № 5,  розпочав свою трудову діяльність у Карпатському філіалі Українського науково-дослідного інституту лісового господарства, де пройшов шлях від лаборанта до молодшого наукового співробітника. Одночасно з роботою поєднував навчання у Львівському лісотехнічному інституті на лісогосподарському факультеті. Продовжив свій шлях науковця вступивши у 1977 році до аспірантури Харківського сільськогосподарського інституту. Після закінчення аспірантури працював на посаді завідуючого лабораторії охорони природи при кафедрі лісівництва, згодом старшим науковим співробітником групи лісової екології Харківського сільськогосподарського інституту, захистив дисертацію. Проте, любов до рідного краю, Карпати з їх незайманими лісами, дослідженням яких займався Мирон Богданович, притягували до себе. Тому, в 1985 році він повернувся на рідні терени. Працював заступником директора з наукової роботи в Карпатському національному природному парку, директором Українського науково-дослідного центру «Біогумус».

Блискучий фахівець, менеджер, науковець Шпільчак М.Б. у 1996 році очолив новостворений природний заповідник «Горгани». Важкий був час становлення, коли крім наказу про призначення на посаду більше нічого не було. Велика заслуга Мирона Богдановича в успішно проведеній роботі із територіальними громадами, суміжними землекористувачами, створенні матеріально-технічної бази заповідника, формуванні колективу.

Пріоритетом для Мирона Богдановича завжди були наукові дослідження, зокрема, вивчення та збереження пралісів. З 1998 року, працюючи на посаді заступника директора з наукової роботи, налагодив зв’язки з науковцями України та зарубіжжя, впроваджував нові ідеї, підходи та методики наукових досліджень лісових екосистем. Як природоохоронець та науковець він доклав величезних зусиль, щоб досягти міжнародного визнання установи. Підсумком багаторічної роботи стало включення пралісів заповідника до Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО у номінації «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи»

За вагомий внесок у розвиток природоохоронної діяльності, збереження навколишнього природного середовища Шпільчак М.Б. неодноразово був відзначений Грамотами та Подяками Міністерства екології та природних ресурсів України.

Колектив природного заповідника «Горгани» щиро вітає Мирона Богдановича і зичить йому нескінченних житейських благ, карпатського здоров'я, безмежного щастя, благополуччя, родинного затишку. Нехай завжди Вас супроводжують творча наснага, оптимізм і незгасна енергія. Хай нагородою Вам буде Божа благодать і щира пошана від усіх, хто йде поруч з Вами життєвим шляхом.