ҐорҐани

Природний

заповідник

Знайомство членів «Арніки» з Закарпаттям

Нещодавно члени дитячого екологічного клубу Арніка» побували в Карпатському біосферному заповіднику. Свою подорож вони присвятили дню екологічної освіти. Екологічну освіту вважають одним з основних факторів становлення гармонійного суспільства, засобом удосконалення та ефективної організації виробництва, споживання ресурсів біосфери з позицій її можливостей. 

Екологічну освіту розглядають як систему знань про глобальні умови існування живого, комплекс просвітницьких заходів для формування природоохоронної свідомості. Одним з таких заходів є виїзне засідання клубу. Адже при спілкуванні з природою формується сучасне уявлення про роль кожної людини в її збереженні. 

Знайомство розпочалося з музею екології гір, що в місті Рахів. Про історію формування Карпатських гір, їх геологію, геоморфологію, основні типи ландшафтів, рослинний і тваринний світ надзвичайно цікаво розповів екскурсовод Сергій Іванович. 

Зацікавили присутніх діорамами «Карстові печери», «Життя первісної людини», «Гуцульське весілля» та інш. 

Наступним об’єктом знайомства з цим краєм був географічний центр Європи, де в 1887 році було встановлено пам’ятний знак. Латиною викарбувані слова, які у перекладі означають: «Постійне, точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним апаратом, який виготовлений в Австрії та Угорщині, зі шкалою меридіанів та паралелей встановлений центр Європи. 1887».

Суцільним білим килимом квітучих нарцисів зустріла юних природоохоронців практично остання пам’ятка колишньої величі рівнинної популяції нарцису вузьколистого - «Долина нарцисів». 

Діти та дорослі дізналися, що рівнинна ж популяція утворилася в гляціальний період внаслідок витіснення сюди нарцису льодовиком, що наступав з гір. З часом льодовик відступив, нарцис знову зайняв своє місце у високогір’ї, проте його частина залишилася на рівнині і збереглася до наших днів у вигляді реліктової популяції. 

Всі охочі мали можливість побувати на страусиній фермі, що неподалік від міста Хуст. Розповідь про те, що страус з грецької перекладається як «горобець-верблюд» і є найбільшим з птахів, що вміють літати (висота до 270 см і вага до 160 кг) а бігає зі швидкістю до 70 км/год та багато іншого зацікавила кожного. 

Екскурсії – це активна форма навчання та виховання молодого покоління, яка є засобом осмислення теоретичних знань та чинником спонукання до спостереження та охорони природи, розумного природокористування. Варто враховувати великий оздоровчий, естетичний і моральний потенціал цієї форми роботи, в процесі якого дитина загартовується фізично, збагачується духовно, виховує в собі культуру поводження в природі, вміння працювати в колективі. 

Враження від побаченого та почутого назавжди залишаться у пам’яті.