Будні охоронців заповідника
Створений природний заповідник «Ґорґани» з метою збереження в природному стані гірських ландшафтів Карпат з типовими та унікальними природними комплексами, що мають важливе як наукове, так і природоохоронне та естетичне значення.
З цього випливають і основні завдання служби державної охорони заповідника – це збереження природних комплексів та об’єктів на його території, охорона умов відтворення, відновлення чисельності, збереження генофонду рідкісних та типових рослин і тварин. А саме основним завданням служби державної охорони заповідника є забезпечення охорони території заповідника з усіма його природними комплексами, охорона території від порушень природоохоронного законодавства. Останнє завдання є головним показником роботи охоронців заповідника.
І не дивлячись на те, що заповідник розташований на території кількох населених пунктів, чисельність місцевого населення становить близько шести тисяч осіб, та щорічно сюди приїздять близько чотирьох тисяч відпочивальників, туристів та так званих «дикунів» - не зареєстрованих у туристичних фірмах або в органах влади туристичних груп. Ці люди можуть стати потенційними порушниками природоохоронного законодавства та режиму території заповідника. Щоб цього не сталось потрібна щоденна клопітка, а в літньо – осінній період цілодобова праця охоронця заповідника, яка направлена, щоб не допустити проїзду транспортних засобів, проходу людей, розкладання наметів, випадків браконьєрства і незаконного знищення рослинності та інших порушень природоохоронного режиму. І якщо сказати, що це все проходить успішно, то не так.
Є порушення природоохоронного режиму, буває, що люди заблукуючи потрапляють на територію заповідника і не завжди таких людей вдається виявити – велика відстань та й на одного охоронця припадає більш як 500 га гірської місцевості, що не кожний день вдається обійти свій обхід. Такі випадки бувають дуже рідко, але вони мають місце. Великої шкоди такі порушники природоохоронного режиму заповіднику, як правило, не приносять.
Серпень місяць, цього року, видався в нашому регіоні, дуже спекотним, температура повітря сягала за +300 С. Служба державної охорони перейшла на посилений режим роботи.
Так працівники Черниківського ПНДВ, територія якого розташована від населених пунктів на відстані від 10 до 25 кілометрів, виїздили на цілий тиждень і проводили цілодобове чергування на так званому пропускному пункті в урочищі «Ільми», а працівники Ґорґанського ПНДВ проводить таке саме чергування протягом місяця в урочищі «Озірний».
На пожежонебезпечний період службою охорони перекриті шлагбаумами всі в'їзди на територію заповідника, бо ця територія належить до найвищого класу пожежної небезпеки, що обумовлено високою питомою вагою в загальній площі вкритих лісовою рослинністю земель хвойних насаджень (87,5%), крім того, в лісі дуже багато валіжника (відмерлих повалених дерев), сухої трави та мохів.
Відділом державної охорони ПЗ «Ґорґани» щотижня організовуються рейди з охорони території заповідника. До цих рейдів залучаються не тільки працівники відділень, а й лісова охорона Надвірнянського держлісгоспу, інколи та працівники райвідділу міліції та депутати місцевих рад.
Цього року було не допущено проходження по території заповідника шести туристичних груп та дві групи відпочивальників, які мали намір зійти на гору Довбушанка. Недопущений проїзд дванадцяти транспортних засобів, бо краще не допустити, застерегти його, чим після констатувати факти, складати протоколи про порушення, а ще більше коли є непоправні наслідки – лісова пожежа або інші порушення, що можуть негативно вплинути на незайману природу. Для цього службою охорони постійно проводиться широка роз’яснювальна робота серед школярів, населення та відпочивальників у гірських селах. Результати цієї роботи досить відчутні. Якщо в 90-х роках минулого століття на території заповідника незаконно вирубували до 80 м³ дерев, то за п’ять останніх років не має жодної самовільної рубки лісу, про що підтверджують різного роду перевірки заповідника.
Так, нещодавно 31.07.15р. була завершена планова перевірка державної екологічної інспекції в Івано – Франківській області, на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства та дотримання режиму об’єктів ПЗФ. Перевіркою порушень не виявлено.
Працівники служби державної охорони фанати своєї справи, істинні природолюби. Не дивлячись на досить низьку заробітну плату, яка становить близько 70% прожиткового мінімуму по Україні, вони крім охорони території заповідника у своїх обходах, без додаткової оплати, проводять заходи які направлені на покращення роботи з охорони та збереженні природних екосистем.
За сім місяців 2015 року їхніми руками були:
відновлені, знищені природними стихіями, два пішохідні містки, дві годівниці для підгодівлі диких тварин зимою,
розчищено від валіжника чотири кілометри гірських стежок, відремонтований один кілометр дороги протипожежного призначення,
побудовані два місця для відпочинку,
приведено в належний стан три лісові сторожки, відновлено два межові знаки та два аншлаги природоохоронної тематики,
проведена на всій покритій лісом площі лісопатологічне, а також проведено поточний ремонт контор природоохоронних науково-дослідних відділень.
І це ще не повний перелік добрих справ що робить служба державної охорони заповідника і як результат – це нема жодного випадку лісової пожежі, жодного випадку грубого порушення природоохоронного режиму, бо хочемо, щоб маленький острівець карпатського ландшафту недоторканої природи залишився нашим внукам та правнукам і щоб вони бережно віднеслись до Карпатської природи, а неповторні краєвиди милували очі всім людям та оздоровлювали їх. Бо прийде час і Карпати стануть оздоровницею усього урбанізованого світу.